Rekord ve vesmíru: Jak turisté podnikli první soukromý výstup

Rekord ve vesmíru: Jak turisté podnikli první soukromý výstup
Sdílej
 
Vesmírní turisté se dostali do rekordní výšky nad Zemí a provedli první soukromý výstup do kosmického prostoru. Byl u toho i Skywalker. Ale ne ten ze Star Wars.

Kosmickou loď Crew Dragon postavila společnost SpaceX na základě požadavku NASA. Jejím hlavním úkolem je doprava posádky na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), což znamená zaměření na profesionální astronauty.

Do vesmíru ale už letěla také s vesmírnými turisty. Loni v září odstartovala se čtveřicí „amatérských“ astronautů na misi Polaris Dawn, která se hned několikrát zapsala do pomyslné knihy vesmírných rekordů.

Turisté rekordně vysoko ve vesmíru

Po svém startu se loď Crew Dragon s názvem Resilience dostala postupně na velmi protáhlou dráhu ve výšce 190 až 1400 kilometrů, což je nový rekord. Dál od Země se podívaly jen posádky Apolla při letech na Měsíc. Dnešní astronauti obvykle létají k vesmírným stanicím ve výškách okolo 400 kilometrů.

Protáhla dráha nebyla zvolena náhodně. Cílem bylo omezit pobyt lodě v takzvaných radiačních pásech Země, které mohou být pro člověka nebezpečné. Po dosažení rekordní výšky byla dráha zase snížena a loď se tak v dalších dnech dostávala „jen“ 700 kilometrů od Země. 

Skywalker v ruce

Crew Dragon nemá přechodovou komoru, a tak si posádka musela obléct skafandry, vypustit vzduch a otevřít průlez nacházející se v horní části lodě pod odklopeným víkem. Při cestě k Mezinárodní vesmírné stanici se zde nachází mechanismus pro připojení ke stanici.

Nejdříve se do otevřeného kosmu vydal Jared Isaacman, poté ho vystřídala Sarah Gillisová. Zbývající dva členové zůstali připoutaní v sedačkách. Oficiálně šlo o výstup do kosmu, ale z praktického hlediska spíše o „nakouknutí“.

Isaacman a Gillis byli mimo loď jen do výšky svého pasu. Drželi se zábradlí s názvem Skywalker, což je v překladu „nebeský chodec“, ale je to samozřejmě také příjmení hrdinů z filmů Star Wars. Během výstupu byli připoutáni k lodi kabelem, který je zásoboval vzduchem a elektřinou přes port na pravém stehně.

Experimenty s novými skafandry

Při výstupu do kosmu byly testovány nové skafandry. SpaceX musela upravit skafandry, které používají posádky při startu a přistání. Helma dostala lepší hledí pro zmírnění slunečního záření nebo vnitřní displej. Boty a rukavice byly zesíleny novými ochrannými vrstvami, nově byly použity klouby na nestandardních místech pro zjednodušení pohybů končetin.

Na palubě lodě pak byla řada vědeckých experimentů. Loď například komunikovala pomoci laseru s družicí Starlink. Neobvyklou součást nákladu tvořily stříbrné ingoty, ze kterých budou vyrobeny medaile pro olympijské hry v Los Angeles nebo hodinky, které budou prodány a výtěžek půjde na charitu. Po pěti dnech Crew Dragon přistál na Zemi. 

Další let soukromníků

Pro Isaacmana šlo o druhý let do vesmíru. A nebude poslední. Do vesmíru chce letět i s chystanou lodí Starship a navrhuje NASA, že by s Crew Dragonem doletěl k Hubbleovu dalekohledu a vytáhl ho na vyšší oběžnou dráhu. Jinak totiž legendární přístroj za pár let shoří v atmosféře.

Samotná SpaceX pak chystá další rekordní let. Mise FRAM2 by se měla na konci roku vydat jako první v historii na speciální dráhu, díky níž bude loď přelétat jako první nad oběma zemskými póly.

Kontaktní čočky SENSIMED Triggerfish:

Oko s čipem

Jedním z experimentů na Polaris Dawn byly kontaktní čočky SENSIMED Triggerfish, které měřily vliv přetížení při startu a mikrogravitace na lidské oko. Vesmírné podmínky způsobují otok očního nervu a změny zraku u více než poloviny astronautů. Elektronika v čočkách neustále sledovala tlak a rozpínání oka a data odesílala v reálném čase pro další výzkum.

Nejisté plány na Marsu: NASA platí nový létající dron, ale dostane se tam?

Nejisté plány na Marsu: NASA platí nový létající dron, ale dostane se tam?

LEGO NASA Artemis SLS: Testovali jsme novou stavebnici

LEGO NASA Artemis SLS: Testovali jsme novou stavebnici

Zařídíme si umělé zatmění Slunce: Pomůže i český přístroj z Brna

Zařídíme si umělé zatmění Slunce: Pomůže i český přístroj z Brna

 

Články odjinud

OSZAR »