Vzít do ruky míček a pohrát si s ním mezi prsty, to je pro člověka s trochou cviku snadné. Ne tak pro roboty, kteří se jemným pohybům učí mnohem obtížněji. Jeden z těch opravdu šikovných vzniká v Kanadě. Jmenuje se Phoenix a svými prsty přímo čaruje.
Šikovné robotické prsty
Robota Phoenixe skládají dohromady v laboratořích Sanctuary AI v kanadském městě Vancouver. Vysoký je přibližně jako člověk, na svět se dívá několika kamerami a přemýšlí díky umělé inteligenci Carbon AI. Především vám ale zamává svýma opravdu šikovnýma rukama. V současné osmé generaci ho kanadští vývojáři zdokonalili tak, že by vám mohl třeba utáhnout povolené šroubky na kole.
Díky miniaturním kloubkům v prstech a chytré hydraulice může Phoenix pohybovat prsty na rukou až jednadvaceti různými směry. Bez problému zvládne uchopit servisní klíč, palcem na štelovacím šneku nastavit rozevření čelistí a trefit správný rozměr matice utahovaného šroubu. To dřív zvládl jen člověk.
Jemný a silný zároveň
Kanadští vývojáři ze Sanctuary AI tvrdí, že hydraulický systém, který ovládá pohyby končetin (a prstů) robota, je až desetkrát výkonnější, než kdyby používal klasičtější elektromotorky.
Podle ředitele Sanctuary AI Jamese Wella hydraulické pohony vydržely testování ve dvou miliardách cyklů bez jediné poruchy. Aby toho nebylo málo, své prsty má robot nově pokryté speciálními dotykovými senzory, které fungují podobně jako lidská kůže. Díky tomu přesně ví, jak silně má který předmět uchopit, aby ho nerozmáčkl nebo neupustil.
Kola místo nohou
Současnou verzi Phoenixe dělí od té předchozí pouhých osm měsíců, ale hodně novinek. Kromě ohebnějších prstů získal robot například vylepšené kamery pro prostorové vidění a citlivější senzory pro vnímání okolí. Nechybí ani pokročilý audio systém pro komunikaci s lidmi a vylepšená telemetrie, sbírající provozní data. Oproti minulé generaci robot kupodivu přestal chodit po dvou nohách a začal jezdit na kolečkovém podvozku, aby se zvýšila jeho stabilita.
Budeš třídit zboží
Stejně jako vzít do ruky servisní klíč umí Phoenix třeba vhodit malý míček do otevřené nádoby v druhé ruce. Anebo vyndat zboží z krabice a skenerem v druhé ruce načíst na výrobku čárový kód. To napovídá, že roboti jako on nemají být pouhými laboratorními hračkami, ale připravuji se pro konkrétní využití v mnoha oborech lidské činnosti.
Phoenix by mohl najít uplatnění všude tam, kde je zapotřebí šikovných rukou a přesnější práce. V továrnách by mohl například kontrolovat kvalitu výrobků a montovat drobnější součástky. Ve skladech zase třídit zboží a na rizikových pracovištích dokonce úplně zastoupit člověka, třeba při práci s toxickými látkami.
Proč jsou umělé ruce tak důležité
Roboti mohou pomáhat, kde je to nebezpečné a náročné
Ruce člověka jsou neskutečně složitý nástroj. Máme v nich 27 kostí, 34 svalů a dokážeme jimi provádět tisíce různých pohybů. Vyrobit umělou ruku, která by se té lidské vyrovnala, je proto obrovská výzva. Přesto je to důležité – robotické ruce mohou pomáhat všude tam, kde je práce pro člověka nebezpečná nebo příliš náročná. Mohou také pomoci lidem, kteří přišli o končetiny.
Carbon AI se stále učí
Umělá inteligence funguje podobně jako mozek
Phoenixe pohání umělá inteligence nazvaná Carbon. Funguje podobně jako lidský mozek – učí se z každého pohybu a zkušenosti. Čím více robot manipuluje s předměty, tím lépe jim rozumí a dokáže s nimi zacházet. Carbon navíc není pevně spojený jen s Phoenixem. Tento chytrý systém lze přenést i do jiných robotů, kteří jej budou sdílet.