Kdy(ž) skončily druhohory
Hromadné vymírání druhů na konci křídy před 66 miliony let patří k nejvýznamnějším událostem v dějinách života na Zemi. Pokud by k němu nedošlo, člověk by dnes pravděpodobně ještě neexistoval a možná by se dokonce nevyvinul vůbec. Právě vyhynutí dinosaurů bylo jedním z klíčových faktorů, díky kterým evoluční procesy po dalších desítkách milionech let vyústily v první vysoce inteligentní formu života, schopnou vytvořit civilizaci.
Osobně jsem se tomuto fascinujícímu tématu věnoval i ve své literární tvorbě, a to v knihách Poslední dny dinosaurů (2016), Velké vymírání na konci křídy (2017) a Poslední den druhohor (2018). Ale výzkum stále probíhá!
Nové objevy
Nadir a Chicxulubský kráter
Z novějších objevů můžeme zmínit například nově identifikovaný kráter Nadir, nacházející se asi 400 km západně od pobřeží africké Guiney. Kráter má průměr zhruba 9,2 km a stáří rovných 66 milionů let. Vytvořil jej nejspíš 400 metrů široký balvan, který byl možná původně součástí „chicxulubského“ asteroidu z Mexika.
Dále je již v podstatě prokázáno, že planetka z Mexického zálivu byla uhlíkatým chondritem (typem asteroidu). Dopadnout měla pod ostrým úhlem 45° až 60° od severovýchodu. Podle některých studií se po impaktu na dobu až několika minut teplota atmosféry zvýšila na víc než 100 °C, a zkáza dosáhla do vzdálenosti přes 1800 km na všechny strany. Vegetace mohla být zapálena v krátkém čase do vzdálenosti kolem 2500 km od epicentra dopadu!
Co prozradil Tanis
Potenciálně nejvýznamnější jsou ale údaje z lokality Tanis v Severní Dakotě, objevené v roce 2008 a intenzivně zkoumané v posledních letech. Zdejší horniny spadající do souvrství Hell Creek byly patrně uloženy mohutnou vlnou z nedaleké řeky, která se vzedmula enormně silnou zemětřesnou vlnou. Ta se sem přihnala z 3000 km vzdáleného místa dopadu osudové planetky jen několik minut po samotném impaktu a ukazuje nám tak, co se skutečně v tomto ekosystému dělo v prvních chvílích katastrofické události.
Výzkum stále probíhá, ale už nyní jsou z místa hlášeny objevy ryb s roztavenými kousky horniny (které sem doletěly až z místa dopadu) v žábrech, podzemní mraveniště a savčí nory vyplněné impaktním materiálem, mrtvoly dinosaurů s otisky kůže a peří a mnoho dalšího.